Mitmeaastased taimed, nagu maasikad, vaarikad, sõstrad, karusmarjad ja viljapuud hakkavad juba augustikuus end talveks ette valmistama. Selleks vajavad nad erinevaid mikroelemente. Kui mullastikus napib piisavas koguses mikroelemente, on taimed haiguste suhtes vastuvõtlikumad ning ei suuda taastuda järgmiseks hooajaks, mille tõttu kannatab ka järgmise aasta saagikus olulisel määral. Vajalikke aineid talve üleelamiseks sisaldab sügisväetis. Kogu vajaliku info sügisväetiste kohta leiad alljärgnevast postitusest.

sugisvaetised 1
Sügisväetis - Millal oleks õige aeg hakata väetama? 6

Millal tuleks taimi väetada sügisväetisega?

Parim aeg väetamiseks on alates augusti teisest poolest kuni septembri keskpaigani. Sellisel juhul suudavad taimed hädavajalikke toitaineid omastama hakata juba kasvuperioodil. Kui taim on juba kasvuperioodi lõpetanud, muutub toitainete omastamine väga aeglaseks ning selle tõttu ei ole sügisväetisest enam piisavalt abi. Seega, andke sügisväetis kohe pärast saagi koristamist.

Sügisväetis aitab okstel kiiremini puituda, suurendab talveks varuainete moodustumist ning muudab sellega taimed vastupidavamaks talvepakasele, haigustele ja muudele kahjuritele. Sügisväetis valmistab taimed ette järgmise aasta kasvuks, õitsemiseks ja saagi moodustamiseks.

Kuidas kasutada sügisväetist?

Granuleeritud orgaanilist väetist on lihtne ühtlaselt laiali laotada. Kobestage graanulid kohe mulla sisse, siis omastavad taimed väetist paremini. Puude ja põõsaste alla puistake väetist pisut üle võraaluse piiri. Soovitatav on taimi pärast väetamist ka kasta, siis viib vesi vajalikud toitained kiiremini juurteni.

Täpsemad juhised ja väetamise normid on kirjas väetiste pakenditel, mida tasub kindlasti lugeda. Eelistada tuleks orgaanilisi väetiseid, mis on toodetud vaid looduslikest ainetest, taimsetest ja loomsetest jääk produktidest ning on pikaajalise toimega. Orgaanilisi väetiseid kasutades võime kindlad olla, et järgmine saak sisaldab vajalikke vitamiine ja mineraalseid ained rikkalikult ning ei kahjusta meie tervist.

Sügisene istutamine ja sügisväetis

Orgaanilised sügisväetised on sobilikud ka sügiseseks istutamiseks, mida tasub segada istutusaugu mulla sisse ning pinnase peale, taime võra alla ja ümbrusesse.

Sügisväetis aitab taimedel kiiremini kohaneda uute kasvutingimustega. 

Mis on orgaanilised väetised?

Orgaanilised väetised koosnevad täielikult looduslikest komponentidest, nende koostises on näiteks merevetikad, kondijahu või looduslik (kivimi-) fosfaat, suled, kakao kestad ja neil on pikk toimeaeg (3–4 kuud). Ecofertise orgaanilised väetised on sobilikud kasutamiseks mahetootmises ja need omavad vastavussertifikaati TÜV Nordilt. Orgaaniliste väetiste ühe alaliigina pakume ka ilma loomsete produktideta ning GMO-vaba väetist, mis sobib kogu aia väetamiseks.

Orgaaniline Sügisväetis
Sügisväetis - Millal oleks õige aeg hakata väetama? 7

Mis on orgaanilis-mineraalsed väetised?

Orgaanilis-mineraalsed väetised koosnevad looduslikest loomset või taimset päritolu koostisosadest ja on rikastatud mineraalainetega. Nendes on ühendatud nii orgaaniliste kui ka mineraalväetiste kasulikud omadused. Need kinnistuvad paremini mulda kui mineraalväetised, toitaineid ei uhuta pinnasest minema ning on väiksem oht, et need väetised satuvad veekogudesse või põhjavette.

Orgaanilis mineraalne sügisväetis
Sügisväetis - Millal oleks õige aeg hakata väetama? 8

Milline on orgaaniliste väetiste tõhusus võrreldes mineraalväetistega?

Orgaanilisel väetisel on suur mõju mulla viljakusele, samuti suurendab see mulla mikroobide mitmekesisust, mille tulemuseks on tervemad ja tugevamad põllukultuurid. Orgaanilis-mineraalsetel väetistel on samuti positiivne mõju mullaviljakusele ning nad annavad taimekasvule hea stardi, kuna neile on lisatud kiiresti omastatavaid mineraalseid toitaineid. Orgaanilis-mineraalsete väetiste puhul on taime kasvu n-ö käivitumine kiirem, samas selle väetise orgaanilised komponendid tagavad pikaajalise toime. Mineraalväetised on taimele otse kättesaadavad ja kiiresti omastatavad, kuid avaldavad mullaelustikule happelisuse tõttu negatiivset mõju. Teine negatiivne aspekt on suurem toitainete väljauhtumine pinnasest. Eeliseks on suurem lämmastiku, fosfori ja kaaliumi kontsentratsioon väetises.

Kellele on Ecofertise väetised kasutamiseks mõeldud?

Ecofertisel on väga laialdane valik väetiseid nii hobiaednikele kui ka professionaalsetele köögivilja- ja põllukultuuride kasvatajatele ning iluaedade ja spordiväljakute hooldajatele.

Meie tootevalikus on väetised:

• Mahetootjatele

• Professionaalsetele köögiviljakasvatajatele

• Marja- ja puuvilja kasvatajatele

• Iluaia, kodumuru, okaspuude ja lillede väetamiseks

• Profi sarja tooted golfi väljakute ja jalgpallistaadionite hooldamiseks

• Merelise päritoluga bioloogiline granuleeritud lubi – mulla happesuse alandaja

• Ette tellides saadaval tõhus ja soodne pelletiseeritud kana-, lehma-, hobusesõnnik

Ecofertise väetised on granuleeritud ja tolmuvabad ning pakendatud 1–20 kg kottidesse või naturaalsetesse kartongkarpidesse. Suurematele tootjatele on võimalik väetisi soovi korral tarnida ka bigbag’ides või vedelväetistena.

 

Vali puhtam loodus ja viljakam maa ka järgnevatele põlvedele!