Puidugraanul ehk pellet on kokkupressitud saepuru, mis on valmistatud enamasti puidutööstuse jääkidest. Pelletit saab kasutada ainult selleks ettenähtud kaminates või katlates.

Pelletküte kogub maailmas üha rohkem populaarsust. Miks eelistada puidugraanulit? Kogu info pelletkütte kohta leiad siit.

Miks kogub pelletküte aina rohkem populaarsust?

Peamiseks põhjuseks on mugavus ning hind.

Inimestel on koguaeg kiire ja aeg on kallis, selleks on puidugraanul kütmiseks mugav lahendus.

Pelletkütte puhul ei pea palju aega kulutama kütmisele. Pelletküte on automatiseeritud ning annab ise vastavalt vajadusele puidugraanulit peale. Olenevalt kamina või katla mahuti suurusest, peab ainult puidugraanuleid lisama ning seda vahepeal tuhast tühjendama.

Kütmine on tehtud nii mugavaks, et tänapäeval on pelletikaminad nii nutikad, et neid saab isegi telefonist tööle panna ja seadistada.

Pelletkaminad näevad välimuselt välja ilusad ja modernsed. Need sobivad seega pea igasse majapidamisse ning ei riiva silma.

Lisaks on võimalik nii pelletkamina või pelletkatla ühendada keskkütte, põrandakütte ning ka tarbeveega.

Puidugraanul on keskkonnasõbralik

Pelleti põletamine ei kahjusta keskkonda ning on co2 neutraalne küte, mis tähendab, et graanulite põlemisel eraldub sama palju süsinikdioksiidi kui puu on oma kasvamise jooksul jõudnud ära siduda. Lisaks on puit taastuv loodusvara ning ei saa otsa. Puitu saab ära kasutada ka muuks otstarbeks ning tekkinud saepuru või puidujäägid pressida pelletiks.

Puidugraanul valmistatakse enamasti puidutööstuses üle jäävast saepurust ja puidujääkidest.

Milline puidugraanul valida?

Enamasti on graanuli suuruseks 6mm ja 8mm. See milline suurus valida, oleneb täpsemalt katlast või kaminast.

Saadaval on premium klassi ja tööstusele mõeldud puidugraanuleid.

Premium klassi pellet on mõeldud kodustele pelletkaminatele või väiksematele katlatele. Need on tehtud kvaliteetsemast toormaterjalist ning tekitavad vähem tuhka.

Kuidas puidugraanulit ladustada?

Puidugraanul pakendatakse 10-16 kg kottidesse. Kotte on lihtne koduses majapidamises tõsta ning ei vaja liiga palju füüsilist jõudu.

Pelleti ladustamine vajab piisavalt palju vaba ruumi. 1 tonn pelletit vajab 1,5 m3 vaba pinda. Puidugraanul ei karda õhus olevat niiskust, kuid halvasti mõjub otse peale sadav vihm või lumi.

Kui palju kulub pelletit?

Pelleti kulu oleneb palju majast ja selle soojuspidavusest.

Näiteks võib 125m2 maja kütmiseks kuluda aastas umbes 5 tonni puidugraanulit.

Millal tuleks mõelda pelletkütte peale?

Pelletkütte peale tasuks mõtlema hakata siis kui sul on kallim küte nagu näiteks elektri-, õli- või gaasiküte.

Teatud juhtudel saab lihtsalt oma vana õlikatla ümber ehitada pelletkatlaks. Sellisel juhul võib pelletküte juba ennast esimese hooajaga ära tasuda.

Võrreldes puukütet on pelletküte palju mugavam. Jääb ära puude saagimine, ladumine, kuivatamine jne. Muidugi kui sul on juba olemas puuküte siis võid mõelda ka puitbriketi kasutamise peale. Aega kulub kütmisele vähem, kui ahju kütmisele kulub 3-4 tundi päevas siis pelletküttega kulub sinu aega ainult kuni 15 minutit päevas.

Kui mõtled oma küttesüsteemi muutmisele, siis konsulteeri kindlasti selle ala spetsialistiga, kelle abiga saad luua parima küttelahenduse.