Tänapäeval kasutatakse liitiumakusid aina rohkem ning selle tõttu on suurenenud ka liitiumakude tulekahjud. Liitium-ioonakude tulekahjusid peetakse eluohtlikuks riskiks, mis tuleneb viimase kümne aasta energiavaldkonna ülemineku soovimatust, kuid ohtlikust kõrvalmõjust. Liitium-ioonakud, mida kasutatakse elektriratastel, mobiiltelefonides, sülearvutites, mängukonsoolides jne, võivad rikke tõttu koheselt süttida. Neid rikkeid võivad põhjustada:

 • Ülelaadimine
 • Liiga kiire laadimine
 • Füüsiline kahjustus või šokk
 • Kuumus
 • Sisemine lühis
 • Tootmisdefekt

Allolevast videost saab teema kohta rohkem vaadata:

Rikkega liitium-ioonaku võib viia sisemise ahelreaktsioonini, mida nimetatakse termiliseks ülekoormuseks. Rike põhjustab aku sees temperatuuri tõusu, mis omakorda käivitab keemilise reaktsiooni. See keemiline reaktsioon toodab veelgi rohkem soojust, tõstes temperatuuri veelgi ja põhjustades uusi keemilisi reaktsioone, mis toodavad veelgi rohkem soojust. Need temperatuurid tekitavad aku toksilist ja süttivat gaasi, mis võib viia plahvatusliku tulekahjuni, mida on peaaegu võimatu kustutada. Seda ahelreaktsiooni nimetatakse termiliseks ülekoormuseks.

Mõni aasta tagasi tutvustas MOBIAK uuenduslikku kustutussarja, mis on spetsiaalselt välja töötatud liitium-ioonakude tulekahjude vastu võitlemiseks. Selle sarja kustutusaineks on vermikuliit, looduslik mineraalipõhine aine, millel on kuldpruun värvus ja mis on valmistatud looduslikust vermikuliidist. Vermikuliit on tõhus kustutusaine, kuid ettevõte jätkas siiski uurimis- ja arendustöid, et leida veelgi paremaid lahendusi.

Tänaseks on MOBIAK välja tulnud täiesti uue kustutussarjaga, kasutades teistsugust ainet nimega hüdrogeel, mis põhineb revolutsioonilisel uuel tehnoloogial. Hüdrogeel on ainulaadne ja patenteeritud lahendus, mis ei vaja fluori keemiat, tagades samal ajal kõrge kustutustõhususe, keskkonnasõbralikkuse ja inimeste ohutuse.

Hüdrogeel on ohutu keskkonnale:

 • Hüdrogeel ei sisalda PFAS-e
 • Mittetoksiline keskkonnale
 • Taaskasutatav
 • Fluorivaba

Hüdrogeel on ohutu inimestele:

 • Hüdrogeel ei lagune ohtlikeks aineteks, nagu paljud teised tulekustutusained, mistõttu on see ohutu tule kustutajale.
 • Hüdrogeel ei ole kahjulik inimestele, ei põhjusta nahaärritusi jne.
 • Kuigi hüdrogeel sisaldab üle 95% vett, saab seda ohutult kasutada elektriseadmetel (kuni 1000 volti).

Liitiumakude tulekahjude kustutamisel on hüdrogeel osutunud ülimaks tooteks, kuna see blokeerib termilise ülekoormuse. Hüdrogeel kustutab leegid kõige lühema ajaga. Tänu võimele kleepuda kuumadele pindadele, tagab hüdrogeel maksimaalse jahutuse plahvatanud akuelementidele. Sel viisil temperatuur langeb kiiresti ja takistab lähedal asuvate akude termilist ülekoormust, mis tähendab, et hüdrogeel blokeerib termilise ülekoormuse ja kõrvaldab edasise tuleohu.

Lisaks sellele on hüdrogeelil mitmeid eeliseid võrreldes traditsiooniliste tulekustutitega. Näiteks on see kergemini käsitsetav ja vähem kahjulik nii keskkonnale kui ka inimestele. Hüdrogeel ei jäta kustutamise järgselt jääke, mis võiksid kahjustada seadmeid või pindu. Lisaks on see väga tõhus just elektriliste seadmete tulekahjude kustutamisel, kuna see ei tekita ohtlikke lühiseid.

Hüdrogeelil põhinevad tulekustutid on saadaval erinevates suurustes ja mudelites, et rahuldada erinevaid vajadusi. Olgu selleks siis väike kaasaskantav kustuti koduseks kasutamiseks või suurem tööstuslik mudel, mis sobib tehastesse ja ladudesse.

Kui oled huvitatud nendest uutest toodetest ja soovid rohkem teavet või esitada tellimust, kirjuta meile aadressil [email protected].

Meie meeskond on valmis vastama kõigile küsimustele ning aitama leida just sinu vajadustele sobivaima lahenduse.